Měkké dovednosti ve světě tvrdých čísel? Ano, a čím dál víc!

Měkké dovednosti ve světě tvrdých čísel? Ano, a čím dál víc!
Kristína Duffková | lektorka7.4.2025
Controlling a firemní finance bývají často spojovány s exaktností, strukturou a jasnými pravidly. Ale co když právě měkké dovednosti rozhodují o tom, jestli controller nebo finanční analytik bude v týmu skutečně fungovat – a hlavně, jestli bude slyšet?

Téma propojení financí a měkkých dovedností dlouhodobě otevíráme i s lektory a lektorkami Controller Institutu. Jednou z těch, kdo ho umí uchopit s citem i nadhledem, je Kristína Duffková, která se ve své práci zaměřuje na rozvoj komunikačních dovedností, sebevědomého vystupování a zvládání zátěžových situací.

Položili jsme jí tři otázky:

 

Jaký je podle Vás největší mýtus o soft skills ve světě financí?

„Lidé si často myslí, že stačí být ‚dobrý s čísly‘. Jenže v praxi musíte svoje výstupy nejen spočítat, ale i vysvětlit – ideálně tak, aby jim porozuměl i někdo mimo controlling. A to bez komunikačních dovedností nejde.“

Které soft skills považujete pro controllera za klíčové?

„Jednoznačně schopnost aktivně naslouchat, klást správné otázky a argumentovat bez konfliktu. A pak ještě – sebeřízení a vytvoření týmového prostředí. Protože tlak na výkon i změny přicházejí dnes rychleji než kdy dřív, ale pokud máte dobrou náladu a v týmu lidi, kteří chtějí pomoct a spolupracovat, tak se vám i to těžší období zvládne snadněji.“

Jak začít s rozvojem těchto dovedností, když mám pocit, že to ‚není moje parketa‘?

„Prvním krokem je uznat, že soft skills nejsou o talentu, ale o tréninku. A druhým – začít na malých krocích. Třeba dát si za cíl, že se na dalším meetingu zeptám na něco, co mi dřív bylo nepříjemné, nebo zkusím odprezentovat výsledky kolegům z jiného oddělení. Malé posuny dělají velké rozdíly.“

Pokud vás tohle téma zaujalo, podívejte se na náš kurz Profesionální controller: Jak zvládnout komunikaci, data a sebe, kde se právě měkkým dovednostem pro controlling věnujeme v praxi. Anebo nám napište – rádi pomůžeme s výběrem vhodného formátu.

zpět na všechny články
Kristína Duffková
Kristína je seniorní finanční kontrolorka s více než 10 lety zkušeností a i ACC certifikovaná mentální trenérka. Spojuje analytický přístup controllingu s tréninkem založeným na neurovědě, aby pomohla firmám činit promyšlená a udržitelná strategická rozhodnutí. Zaměřuje se na efektivní komunikaci finančních dat, zvládání stresu a rozvoj mentální odolnosti pro dlouhodobý úspěch.

Další články

Pro celoživotního propagátora inovace kalkulačních postupů je docela obtížné přiznat, že v čele témat s klíčovým významem pro efektivní controlling možná stojí jedno ještě významnější: je jím způsob, kterým jste schopni vytěžit informace o aktuálním vývoji v momentě, kdy jsou k dispozici účetní výsledky minulého měsíce.
Letošní Controllingové fórum otevřeli naši oblíbení moderátoři Jan Bolek a Standa Beránek, kteří, jak jinak než hokejovým žargonem, připravili pro naše vystupující pravidla fair play. Pak navázali trochu dystopickým výhledem se vzpomínkou na Terminátora a Matrix. 
Žádné nové téma nás dnes nečeká: Analytické členění nákladových účtů v oblasti režií jsme ve FINBLOGu (www.financni-manazer.cz) řešili již několikrát. Doposud jen v málo podnicích reflektovala volba nákladových analytik výrazný posun v dostupnosti určitých informací. Jde o to, že pohled na spotřebu určitého konkrétního druhu nákladové položky dnes běžně umožňuje drill-down přístup v ERP systému: pro materiál přístup přes skladovou kartu, pro službu konkrétní firmy přístup přes IČO apod. Většina analytických koncovek zůstává neměnná již po desetiletí, což je samozřejmě dobré pro účetní rutinu, ale zcela nevyhovující, pokud jde o skutečné aktuální potřeby controllingu. 
Všichni to známe. Dny, týdny, možná i měsíce tvrdé práce na tom dokonalém reportu. Konečně dosáhneme momentu, kdy je vše vyladěno do posledního detailu, a je nám poskytnuto to magické uznaní našeho mistrovského díla. Controller se na chvíli cítí jako král světa reportingu. Všichni zbožňují váš report a zdá se, že svět je krásné místo. Ale pak, náhle, jeden nešťastný den přijde email nebo zpráva s otázkou: „Hej, ten report, který obvykle používám... něco s ním není v pořádku. Můžeš se na to podívat?“ A tak začíná naše dobrodružství.
nahoru